Pozycjonowanie Dla Początkujących

Pozycjonowanie jest to proces, który ma sprawić, że nasza strona będzie piąć się do góry w wynikach organicznych wyszukiwarek pod konkretną frazę kluczową (czyli słowo lub kilka słów które osoba wpisuje w wyszukiwarkę). Wynikami organicznymi wyszukiwania, nazywamy wyniki, które nie są sponsorowane, w wyszukiwarce google są to wyniki, których tło jest białe, które nie znajdują się po prawej stronie. Wyniki oddzielone znajdujące się po prawej stronie pionowej kreski i wyniki podświetlone na różowo, są to wyniki, które są sponsorowane. Możesz je wykupić w google Adwords – więcej w dziale Reklama Początkującej Strony.

Łatwiej pozycjonować się jest pod słowo, które jest mniej popularne. Błędem początkujących pozycjonerów jest to, że od razu chcą pozycjonować swoją stronę pod najbardziej oblegane słowa kluczowe – co będzie bardzo ciężkie. Lepiej jest wybrać sobie na początek mniej popularne słowo kluczowe, ale bardziej pasujące do naszej witryny. Przykładowo dużo łatwiej niż na frazę „wymiana opon”, będzie wypozycjonować się na przykład na frazę „wymiana opon Gdynia”. Także skup się na początku na mniej obleganych słowach kluczowych.

Celem pozycjonowania jest więc, aby zwiększyć naszą pozycję w wynikach organicznych wyszukiwania. Większość wyszukiwań w Polsce – na chwilę obecną ponad 94% – użytkownicy wykonują w wyszukiwarce google. Tak więc na niej powinniśmy się najbardziej skupić.

Oto aspekty, które mają duży wpływ na pozycjonowanie (google wydało kilka dokumentów na ten temat, ale nigdzie nie przedstawia dokładnego algorytmu – podane niżej informacje są opinią największych pozycjonerów w Polsce i na świecie)

1. Linki kierujące na naszą stronę z innych domen.

Właściwie chodzi tu o linki pochodzące z domen, które swój hosting mają na innym ip. Jest to chyba najważniejsza sprawa w pozycjonowaniu. Oczywiście linki z różnych stron mają inną wartość. Duże znaczenie ma Page Rank strony, z której link prowadzi do naszej strony. Page Rank jest to specjalna wartość od 0 – 10, które google nadaje każdej witrynie (google aktualizuje Page Rank nieregularnie, średnio 2-3 razy na rok – ostatni był w lipcu 2011); Page Rank pokazuje wartość witryny – im wyższy Page Rank, tym strona jest bardziej wartościowa, Page Rank 10 mają google.com i facebook.com, Page Rank 6 na przkład www.wp.pl. Na Page Rank wpływają właśnie czynniki wymienione tutaj – w w tym i kolejnych punktach.

Tak więc im wyższy Page Rank (PR) strony, której link prowadzi do Twojej strony, tym ten link jest wartościowszy. Należy szczególnie unikać linków z tak zwanych farm linków – czyli stron, na których znajduje się mnóstwo linków, takie coś z pewnością Ci nie pomoże. Czy zaszkodzi – moim zdaniem nie – moglibyśmy wtedy umieszczać na przykład linki konkurencji w nich, co spowodowałoby jej spadek w wynikach wyszukiwania. Ale radzę Ci szczerze – unikaj tej techniki. Dobrym sposobem na pozyskanie wielu wartościowych linków jest dodawanie swoich wpisów do katalogów i presell pages (tzw. precli) z wysokim Page Rank. Precle są to strony, gdzie dodajesz swoje artykuły związane tematycznie z Twoją stroną, w treści umieszczasz słowa kluczowe i link do swojej strony. Ponieważ temat zdobywania linków jest bardzo rozległy, odsyłam Cię do innego artykułu Zdobywanie Linków Zewnętrznych.

 

2. Zawartość Strony

Zawartość strony (tzw. content) jest również bardzo ważną sprawą, która wpływa na pozycjonowanie. Bardzo ważną rzeczą jest, aby materiały zawarte na Twojej stronie były unikatowe – aby nie było ich na żadnej innej stronie. Jeżeli na swej stronie będziesz umieszczał zredagowane z innej strony treści, z pewnością nie wyjdzie Ci to na dobre. Najgorszym przypadkiem jest skopiowanie zawartości całej witryny – lub jej części – i wrzucenie pod swoją domenę – google bez problemu wykryje coś takiego, zakwalifikuje to jako duplicate content (duplikat zawartości) i dostaniesz bana, to znaczy Twoja strona nie będzie się w ogóle pokazywać w wynikach wyszukiwania. Bardzo ciężko jest później coś takiego odkręcić – wymaga to czasu – jeżeli przytrafi Ci się coś takiego, musisz odczekać co najmniej pół roku, po czym napisać do google list z przeprosinami i wcale nie jest pewne, że google zgodzi się na odblokowanie Twojej strony w jej wyszukiwarce. Także skup się na pisaniu swojej unikalnej treści na Twoją stronę.

3. Linkowanie wewnętrzne

Linkowanie wewnętrzne jest kolejnym ważnym aspektem pozycjonowania strony – ważne jest aby Twoja strona była dobrze podlinkowana, tak aby z każdej podstrony można było przejść do innej za pomocą trzech kliknięć – tzw. reguła trzech kliknięć. Dlatego na stronie http://www.GrajGitaro.pl, umieściłem u dołu linki do innych podstron.

4. Regularne Dodawanie Treści Do Twojej Strony

Im częściej będziesz dodawał treści do Twojej strony, tym lepiej wpłynie to na wyniki pozycjonowania. Ma to na celu, aby strony, które nie są aktualizowane i ich zawartość jest przestarzała, były niżej w wynikach wyszukiwania.

5. Wiek Twojej witryny

To również ma wpływ na Twoją stronę – im Twoja witryna jest dłużej zaindeksowana w jakiejś wyszukiwarce, będzie to wpływać bardziej pozytywnie na jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

6.Tytuł Strony

Tytuł strony jest tym co widzisz w tytule karty strony, którą aktualnie przeglądasz. Jest również tym, co wyświetla się w wynikach organicznych wyszukiwania na pierwszym miejscu – ten duży niebieski napis. Ważne jest, aby w tytule twojej strony zawarte były słowa kluczowe. Słowa kluczowe powinny zawierać się w trzech pierwszych wyrazach twojego tytułu, najlepiej, żeby najważniejsze słowa kluczowe były zawarte w dwóch pierwszych wyrazach. Jednak jako, że tytuł strony wyświetla się również w najważniejszym miejscu w wynikach wyszukiwania, musi tworzyć on jakiś logiczny zlepek słów – tak, żeby użytkownik wyszukujący frazę, z chęcią kliknął właśnie na nasz tytuł.

7. Nagłówki

Nagłówki również mają wpływ na pozycjonowanie i ważne, żeby zawierały słowa kluczowe, im nagłówek, ma mniejszy numer, tym jest ważniejszy i większy ma wpływ na pozycjonowanie – h1 jest najważniejszy. Nagłówki od h3 w dół mają bardzo mały wpływ na pozycjonowanie – niektórzy uważają, że podobny do zwykłego tekstu.

8. Słowa kluczowe zawarte w tekście

Bardzo ważne jest, aby tekst – zawartość Twojej witryny zawierał słowa kluczowe. Optymalnym nasyceniem jest 7% zawartości danego słowa kluczowego – przy czym tekst o takiej zawartości słów kluczowych, może być nieprzyjemny do czytania dla użytkownika.

9. Podpisywanie Obrazków i Linków Wewnętrznych Słowami Kluczowymi

To również ma wpływ na pozycjonowanie, dużo mniejszy co prawda niż dwa pierwsze punkty, ale ważne jest, szczególnie przy obrazkach, aby zatytułowane były one słowami kluczowymi.

 

Wymienianych jest jeszcze masę innych rzeczy, które mają wpływ na pozycjonowanie, ale te wymienione powyżej są z nich najważniejsze i większość pozycjonerów zgadza się, że mają one wpływ na pozycjonowanie. W zupełności wystarczą Ci one, aby rozpocząć swą przygodę z pozycjonowaniem.

One thought on “Pozycjonowanie Dla Początkujących

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *